Light Blue Crews announced for BUCS Regatta

Light Blue Crews announced for BUCS Regatta

Cambridge 2nd May 2019. Cambridge University Women’s Boat Club (CUWBC) has announced its crews for the British Universities & Colleges Sport (BUCS) Regatta which will be held at the National Water Sports Centre in Nottingham this weekend.

 

CUWBC will field 13 crews in both openweight and lightweight categories to race against crews from over 70 other Universities in the largest student regatta in Europe. The crews will range from Championship (10 entries) and  Intermediate (three entries) with intermediate crews featuring some rowers who have learned to row this year with their College boat clubs and who are now part of the Development Squad who are aiming to trial for the 2020 Boat Races.

 

Each day begins with a Time Trial over 1500m with side-by-side racing over 2000m following based on those results.

 

The crews selected for this year’s regatta are as follows:

 

Saturday    
Championship 2-

Pippa Whittaker (Christ’s)

Patricia Smith (Christ’s)

Championship 2-

Catherine King (Caius)

Gemma King (St John’s)

Championship 2-

Pippa Dakin (Newnham)

Clare Jackson (Murray Edwards)

Championship Lwt 8+

Florence Alexander (Sidney Sussex)

Louise Brett (Fitzwilliam)

Gemma King (St John’s)

Catherine King (Caius)

Lata Casson (St John’s)

Catherine Walker (Caius)

Victoria Walker (Caius)

Laura Stewart (Pembroke)

Dylan Whitaker (King’s)

 

Championship 4x

Liliane Lindsay (Pembroke)

Katherine Horvat (Jesus)

Abigail Parker (Emmanuel)

Emma Andrews (Pembroke)

 

Intermediate 8+

Billie Meadowcroft (Queens’)

Maddy Taylor (Emmanuel)

Grace Wood (Selwyn)

Georgie Archer (Trinity)

Grace Eickmann (Downing)

Alice Wenban (Queens’)

Van der Heijden (Girton)

Rosanna Barraclough (Newnham)

Angela Harper (Churchill)

 

Sunday    
Championship Lwt 4-

Florence Alexander (Sidney Sussex)

Catherine Walker (Caius)

Victoria Walker (Caius)

Louise Brett (Fitzwilliam)

 

Championship 1x

Pippa Whittaker (Christ’s)

Intermediate Lwt 1x

Lucy Harris (Queens)

Monday    
Championship 4-

Sophie Deans (Murray Edwards)

Philippa Dakin (Newnham)

Charlotte Jackson (Jesus)

Abigail Parker (Emmanuel)

 

 

Championship 4-

Liliane Lindsay (Pembroke)

Adriana Perez Rotondo (Newnham)

Larkin Sayre (Emmanuel)

Katherine Horvat (Jesus)

Intermediate 4+

Rebecca Smith (Newnham)

Celia Kessler (Jesus)

Caroline Breeden (Queens’)

Poppy Hill  (Jesus)

Leila Fahmy (Fitzwilliam)

Championship Lwt 2-

Catherine King (Caius)

Gemma King (St John’s)

   

 

 

 

ENDS.

 

 

For further information, please contact: Dick Millard, Club Coordinator: coordinator@cuwbc.org.uk

No Comments

Post A Comment